سنسور اکسیژن یکی از قطعات مهم خودروهای انژکتوری است که محل نصب سنسور اکسیژن بر روی منیفولد دود میباشد. در خودرو های دارای سنسور دوم یا سنسور پایین، محل نصب آن بعد از مبدل کاتالیزور می باشد.از مهمترین نکات در مورد استفاده بهینه و سرویس و نگهداری از یک خودرو،برای دارندگان خودرو، چه برای دارندگان خودرو و چه از جهت کاهش آلاینده های زیست محیطی، بحث کنترل مصرف سوخت خودرو میباشد.

مصرف سوخت هر خودرو بستگی به نسبت ترکیب آن با هوا دارد. برای بررسی این نسبت ترکیب آن را با هوا دارد. برای بررسی این نسبت و تهیه گزارشی از میزان گازهای حاصل از احتراق موتور، بر روی منیفولد دود خودرو از یک یا چند حسگر بنام سنسور اکسیژن استفاده میشود.

سنسور اکسیژن از جمله حسگرهایی است که به کنترل یونیت یا ECU موتور موتور اطلاعات میفرستد. ECU موتور نیز ضمن پردازش این اطلاعات و با در نظر گرفتن سایر عوامل، نسبت به تنظیم موتور اقدام مینماید.

به طور مختصر میتوان گفت که عواملی چون، درجه آب دمای رادیاتور، درجه هوا، موقعیت دریچه گاز، دور موتور، و بار موتور و غیره در میزان ترکیب سوخت و هوا نقش بسزایی داشته و به طبع از مهمترین عوامل تاثیر گذار در بهینه سازی مصرف سوخت خودرو هستند.

سنسور اکسیژن با بررسی میزان اکسیژن در محوطه منیفولد دود از رقیق یا غنی بودن مقدار اکسیژن در ترکیب هوا و سوخت، اطلاعات را به ECU انتقال میدهد. به همین دلیل خراب بودن یا عملکرد ناقص سنسور اکسیژن باعث بروز مشکلاتی همچون مصرف بالای سوخت، بد کار کردن موتور و تولید آلاینده های زیست محیطی میشود.

غنی و رقیق شدن مخلوط سوخت و هوا از اکسیژن، باعثتغیرات ولتاژ خروجی در سنسور اکسیژن میشود. این تغییرات مداوم ولتاژ از 0.2 تا 0.9 در نوسان میشود.

نتیجه این تغییر ولتاژ از غنی و رقیق بودن مخلوط سوخت و هوا باعث کار کرد حداکثری مبدل کاتالیزوری میشود که این امر مبدل کاتالیزوری را  در بالاترین راندمان کاری قرار میدهد.

در مورد سنسور اکسیژنی که معیوب میباشد و عملکرد آن ضعیف میباشد حتما بایستی اقدام به تعویض آن نمود.

استفاده از سنسور اکسیژن معیوب ضمن بالا بردن مصرف سوخت و تولید گازهای آلاینده، میتوان به صدمه دیدن خود مبدل کاتالیزور اشاره کرد.

جهت بررسی عملکرد سنسور اکسیژن میتوان از دستگاه عیب یاب یا دیگ استفاده نمود. با مشاهده ی پارامترهای ولتاژ خروجی سنسور اکسیژن و برسی دقیق آن توسط کارشناس مربوطه صحت عملکرد سنسور اکسیژن را تایید نمود.

در صورت نیاز به تعویض این سنسور بایستی کارشناس با آچار مخصوص اقدام به تعویض آن نموده و سنسور جدید را بعد از نصب مورد بررسی کامل قرار دهد.

تنظیم موتور

خرابی سنسور اکسیژنخطای سنسور اکسیژندیاگ کارانسنسور اکسیژنسنسور اکسیژن پرایدسنسور اکسیژن چیستسنسور اکسیژن رانا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Plugin "Contact Form 7" not installed or activated
Plugin "Contact Form 7" not installed or activated